Antalya Hipnoz & Hipnoterapi
Antalya Psikiyatri, Psikoterapi ve Danışma Merkezi
Psikiyatrist - Psikoterapist
Uzm.Dr. Emine Filiz ULUHAN
0242 311 44 33
 

Hipnozla Sigaradan Kurtulun


Hipnoterapinin en etkili ve sıklıkla kullanıldığı alanlardan biri sigara bırakma yöntemi olarak kullanımıdır.

Hipnoz ve hipnoterapi ile sigara alışkanlığınızdan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Hipnoterapiye direk başvuruda en çok sigara tiryakilerinden gelmektedir.

Vaka çokluğuna ve hipnoterapistlerin tüm tecrübe ve yeteneklerine karşın sigarayı bırakma konusu zaman zaman terapist ve danışanı üzebilmektedir.

Sigara tiryakileri genelde tek bir hipnoz seansı ile bu alışkanlıktan kurtulma istek ve arzusundadırlar. Danışan ve terapistin bir seansta sigarayı bırakmak konusuna koşullanmamaları en doğrusudur.

Evet, hipnoterapiyle tek seansta da sigara alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat bu sigaradan gerçekten nefret etmiş, sigarayı bırakma konusuna zihinsel olarak hazır, sosyal içicilerde mümkündür.

On yıldan uzun süredir günde en az yarım paket sigara içen ve sağlık sorunları nedeniyle sigara bırakmak isteyenlerin tedavileri daha dirençlidir. Çünkü bilinçli seviyedeki sağlık kaygıları bilinçdışını ilgilendirmez.

Tek seansa dayalı sigara bırakma uygulamaları uzun vadede sık tekrarlama göstermektedir. Bazen kişinin tek bir sigara içimi bile her şeyi başa sarabilmektedir.

Biz bilimsel, tıbbi hipnoterapide danışanın kişilik özellikleri, sigaranın kişide yarattığı ihtiyaç ve destekleri araştırıp duruma uygun sistematik ve analitik teknikleri kullanarak ortalama 4-7 seansı öneriyoruz.

Sigaranın danışana artık bir arkadaş olduğu, kişinin yalnızlığını giderip güç verdiği, öfke kontrolünü sağladığı, kaygı, sıkıntı ve stresini azalttığı ileri derecedeki bağımlılık hallerinde her zaman için zihni hazırlayarak ve alışkanlığı kademeli olarak azaltmak daha güvenilir ve başarı garantisi olan bir yaklaşımdır.

Sigara bırakma telkinleri sırasında danışanların en büyük çekincelerinden olan kilo alımı korkusunu yenmek bilinçaltını rahatlatmak açısından çok önemlidir.

Sigara alışkanlığının hangi aşamasında olursanız olun siz gerçekten istiyorsanız bilimsel, tıbbi hipnoterapötik yaklaşımlarla öncelikle bilinçaltınızdaki sigara içimini tetikleyen dürtü, duygu ve davranış kalıplarını ortaya çıkarıp uygun telkinlerle bu alışkanlığı terk etme noktasında yanınızdayız.

Bilimsel araştırmalar hipnoterapinin sigara bırakma konusunda ortalama beş seansta %70’in üzerinde başarılı sonuçlar alındığını desteklemektedir.