Antalya Hipnoz & Hipnoterapi
Antalya Psikiyatri, Psikoterapi ve Danışma Merkezi
Psikiyatrist - Psikoterapist
Uzm.Dr. Emine Filiz ULUHAN
0242 311 44 33
 

Hipnozla Zayıflamak Mümkün


Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri olan fazla kilolardan kurtulmak için hipnoterapi en etkili metodlardan biridir.Zayıflama tedavilerinde hipnoz yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kilo vermenin temeli aldığımız kalorilerden fazlasını yakmaya dayanır. Bu da beslenmemizi dengelemek ve yeteri kadar egzersiz ile kalori yakımını arttırarak sağlanır.

Obeziteyle mücadelede ortak sorun diyete uymama, uzun bir süre diyeti uygulayamama, yeteri kadar egzersiz yapmama, belli bir hedef kiloya inenlerin de onu uzun süre koruyamamalarıdır.

Bu sorunlarla mücadele ve bu sorunları aşmada hipnoz, hipnoterapi ve hipnotik telkinlerin büyük yardımcı rolü vardır.

Bu çalışmada hipnoterapist kadar danışana da büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir.
 1. Programa sonuna kadar bağlı kalmak
 2. Verilen görevlere her gün belli bir süreyle vakit ayırmak
 3. Sabır ve gereken ısrarı göstererek mucize beklememek
 4. Kilo alımında bilinç altı duyguların önemini bilerek terapist ile bu duygular üzerinde çalışmak danışanın sorumluluk ve görevleri arasındadır.
Zayıflamaya yönelik bir hipnoterapi çalışma programında;
 1. Bilinçaltının yeme üzerindeki baskısı anlatılarak danışana otohipnoz öğretilir. Otohipnoz ile kişi geleceğe dönük yeni davranış kalıpları geliştirme egzersizleri yapar.
 2. Hipnotik uygulamalar ile beslenme ihtiyacı dışında yeme davranışından uzak durması telkin edilir. 
 3. Terapi ile bilinçaltının yemeye odaklı dürtüleri açığa çıkarılır ve işlenir.
 4. Hipnoz ve otohipnoz ile danışanın duygusal stresle başa çıkma yeteneği arttırılır.
 5. Hipnotik telkinlerle danışana sağlıklı ve dengeli besinleri seçebilme yeteneğini kullanması kazandırılır
 6. Ne zaman, ne kadar, nasıl yemeli? Yemek yemeye ne zaman son verilmeli? bilinci kazandırılır.
 7. Hipnotik telkinlerle danışan düzenli egzersiz yapmaya motive edilir.
 8. Terapi ile hedefler perçinlenir. Olumlu yanlar güçlendirilerek zayıf yönler desteklenerek veya kaldırılarak pekiştirme yapılır.

Çalışma sırasında zaman zaman tekleme, kırılma ve direnç noktaları mutlaka yaşanacaktır. Bunlardan küsmemek ve yılmamak gerekir.

Almanya ve İtalya’da eş zamanlı üç aylık bir çalışmada hipnoterapiyle kilo fazlalığı olan bir grup yetişkinde % 5 kilo kaybı görülmüş ve verilen kiloların bir yıl boyunca tekrar alınmadığı gözlenmiştir.

Hipnoz ve hipnoterapiyle kontrolsüz yeme alışkanlığını yok edebilir, kaygı, gerginlik, öfke, suçluluk, başarısızlık, yetersizlik, nefret gibi olumsuz duyguların yarattığı aşırı yeme ve iştah dürtüsüyle başedebilirsiniz.

Hipnoz ve hipnoterapiyle kişi vücudunun doğal, sağlıklı açlık, tokluk sinyallerini yeniden farkedebilir hale gelir. Bu sinyallere doğru karşılık verebilmekle, yani ruhu değil, vücudu aç olduğunda vücudunu yeterince besleme, bu besinleri sevdiği yiyeceklerle yaparak  ağız tadı ve lezzet ihtiyacını da doyurma yapabilir. Doymaya başladığında lezzetin azalmasını da farkederek yemeyi durdurma zamanını doğru kullanabilir. Böylece sağlıklı kiloda olması ve sağlıklı kiloyu ömür boyu sürdürebilmesi sağlanır. Ruhsal doyumu artık beslenme döngüsü üzerinden değil daha uygun yollarla yapmayı öğrenir.

Hipnoz ile aynı zamanda bilinçaltının organizmayı savunmaya yönelik açlık  kaygısıyla bazal metabolizmayı yavaşlatma iç güdüsünü de kırmaktayız.

Son söz olarak da hipnoz ve hipnoterapi kilo probleminize kalıcı çözüm olabilir. Hipnoz ile zayıflama mümkündür.Antalya Psikiyatri,psikoterapi ve danışma merkezi olarak psikiyatrist ve psikolog kadromuzla psikoterapinizi tedavi amaçlı hipnoz uygulamalarıyla destekleyerek zayıflamanıza yardımcı olabiliriz.