Antalya Hipnoz & Hipnoterapi
Antalya Psikiyatri, Psikoterapi ve Danışma Merkezi
Psikiyatrist - Psikoterapist
Uzm.Dr. Emine Filiz ULUHAN
0242 311 44 33
 

OTOHİPNOZ (Self Hipnoz)


Otohipnoz özellikle stres ve gerginliğin azaltılmasında ve uyku düzeninin sağlanmasında kişinin kendi kendine uygulayabileceği basit ve pratik yardımcı bir metottur.
*Sessiz, sakin, aydınlık olmayan bir odada tamamen gevşeyebileceğiniz bir koltuk ya da yatağa uzanın. Fonda relaksasyon sağlayan bir müzik, aromatik kokulu mumlar v.s kullanabilirsiniz.

*Kendinize sessiz ya da sesli olarak otohipnoz yapacağınızı ve transta ne kadar kalmak istediğinizi söyleyin. 15-20 dakikadan başlayarak birkaç hafta sonra kademeli olarak trans sürenizi arttırabilirsiniz.

*Gözlerinizi kapatarak, burundan yavaş ve derin nefes alıp, 3 saniye tutup yavaşça boşaltınız. Bu diyafram nefesini en az 10 kez tekrarlayın. Her nefes verişinizde kendinize rahatla komutunu verebilirsiniz.

*Zihninizi tamamen boşaltın. İstenmeyen düşünceler geldiğinde büyük kırmızı bir dur işareti hayal ederek, istenmeyen düşüncenin kaybolduğunu ve zihninizin boşaldığını hayal edin. Zaman içinde bir düğmeye basınca bilgisayar ekranının silinmesi gibi zihninizin temizlendiğini algılayabileceksiniz.

*Geriye doğru yavaş yavaş sayarak ve her sayı arasında 5 saniye bırakarak ve her sayıda bir kasınızın gevşediğini ve rahatladığını hissederek trans halinizi derinleştirin. Aynı işlemi güzel bir bahçeye 10 basamaklı bir merdivenden inerken hayal ederek te yapabilirsiniz.

*Trans haline geçince kendinize pozitif telkinler verin ya da huzur ve rahatlama seviyenizi derinleştirin. Bunları otohipnoza başlamadan kararlaştırın.

*Her trans halinde tek bir amaca odaklanın. Mümkün olan en az kelime sayısında kendinize emir verir tarzda yavaş ve pozitif şekilde telkin verin.Verdiğiniz telkinler gerçekçi olmalı ve şimdiki zamanda ifade edilmelidir. Örneğin; kendine güvenen biri olmak istiyorum değil, ben kendine güvenen biriyim. Ben çekingen olmak istemiyorum değil, ben her zaman toplum ve arkadaşlarımın önünde kendimden emin ve özgüven doluyum gibi.Telkinlerinizi önceden hazırlamalı ve kesin bir dille olumlu durumu vurgulamalısınız.

*Trans halinde hayallerinizi de kullanın. Mümkün olduğunca çok detay kullanarak görüntüleri zihninizde bir film gibi oynatın. Hayal ettiğiniz olgunun kokusunu, rengini, boyutunu v.s tüm beş duyunuzla algılayın. Bu teknikle sınav, spor, iş görüşmesi, toplantı, seminer, sunum, romantik bir buluşma gibi birçok şeye kendinizi hazırlayabilirsiniz.

*Zihinden 1’den 10’a kadar sayarak ve sayımın sonunda gözlerinizin açık ve her şeyin iyi olduğu hissiyle uyanacağınızı tasarlayarak trans halinden çıkın. Otohipnozu uyku öncesinde uygularsanız sabah kalktığınızda pozitif, dinlenmiş ve tazelenmiş olarak uyanacağınızı tasarlayın.